High school results, summaries and schedules for January 12, 2022

Through:


Wednesday, January 12, 2022 | 11:39 p.m.


high schools

WPIAL

Basketball

Boys

Wednesday’s results

Class 3A

Division 4

Brownsville 51, Beth Center 23

No section

Armstrong to Brashear, ppd.

Carrick at South Park, ppd.

Walkway 65, South Allegheny 53

Elizabeth Forward 68, Plum 63

Seneca Valley 66, Penn-Trafford 47

Southmoreland at Brownsville, ppd.

Brentwood 68, South Side 48

Saint-Joseph 63, Apollo-Ridge 44

Vale of Steel 50, Jeannette 42

Leechburg 86, Valley 54

Burrell 75, young 54

city ​​league

Allderdice 73, Obama Academy 49

Thursday’s program

Class 2A

Division 2

Sto-Rox at Chartiers-Houston, 7:30 p.m.

Class A

Division 3

Neighborhood Academy at Imani Christian, 7 p.m.

Girls

Wednesday’s results

Class 4A

Division 2

Montour 60, Quaker Valley 33

Class 3A

Division 1

Northern Catholic 56, Ellwood City 30

Division 3

Steel Valley 53, Brentwood 38

Class 2A

Division 2

Catholic Serra 68, Carmichaels 25

Class A

Division 2

Monessen 55, Avella 39

West Greene 60, Geibel 13

No section

Albert Gallatin 52, Charleroi 35

Aliquippa to Central Valley, ppd.

Belle Vernon 50, Ringgold 26

Union at Hickory, ppd.

Upper St. Clair 61, Thomas Jefferson 30

Westinghouse 58, Valley 28

Thursday’s program

Class 6A

Division 1

North Hills at Pine-Richland, 7:30 p.m.

Norwin at Butler, 7:30 p.m.

Seneca Valley to North Allegheny, 7:30 p.m.

Shaler at Penn-Trafford, 7:30 p.m.

Division 2

Bethel Park at Canon-McMillan, 7:30 p.m.

Hempfield at Baldwin, 7:30 p.m.

Peters Township to Mount Lebanon, 7:30 p.m.

Class 5A

Division 1

Moon at the Vallée des Chartiers, 7:30 p.m.

Oakland Catholic at West Allegheny, 6 p.m.

South Fayette at Lincoln Park, 7:30 p.m.

Division 2

Fox Chapel at Armstrong, 7:30 p.m.

Indiana at Hampton, 7:30 p.m.

March at Kiski Area, 7 p.m.

Division 3

Laurel Highlands at Ringgold, 7:30 p.m.

Trinity at Albert Gallatin, 7:30 p.m.

Uniontown at Connellsville, 7:30 p.m.

Division 4

Walkway at Latrobe, 7:30 p.m.

Class 4A

Division 1

Derry at Burrell, 7:30 p.m.

Highlands at Freeport, 6 p.m.

Valley at Deer Lakes, 7:30 p.m.

Division 2

Blackhawk at Ambridge, 7:30 p.m.

Central Valley at Hopewell, 7:30 p.m.

Montour at New Castle, 6 p.m.

Quaker Valley at Beaver, 7:30 p.m.

Division 3

Elizabeth Forward at Ligonier Valley, 7:30 p.m.

Mt. Pleasant at Southmoreland, 7:30 p.m.

West Mifflin at Belle Vernon, 7:30 p.m.

Class 3A

Division 1

Liberty at Ellwood City, 7:30 p.m.

Northern Catholic in Beaver Falls, 7:30 p.m.

Riverside at Laurel, 7 p.m.

Division 2

Charleroi at Brownsville, 6 p.m.

South Park at Bentworth, 6 p.m.

Waynesburg at McGuffey, 7 p.m.

Division 3

Keystone Oaks at East Allegheny, 6:30 p.m.

Shady Side Academy in Brentwood, 7:30 p.m.

Steel Valley at Avonworth, 7 p.m.

Class 2A

Division 1

Aliquippa at Neshannock, 7:30 p.m.

Shenango at New Brighton, 7:30 p.m.

South side at Notre-Dame du Sacré-Coeur, 7:30 p.m.

Division 2

Beth-Center at Seton LaSalle, 7 p.m.

Frazier at Carmichaels, 7 p.m.

Catholic Serra at California, 7:30 p.m.

Division 3

Carlynton at Burgettstown, 7:30 p.m.

Northgate at Fort Cherry, 7:30 p.m.

Sto-Rox at Chartiers-Houston, 6 p.m.

Division 4

Greensburg Central Catholic at Apollo-Ridge, 7:30 p.m.

Springdale at Ellis School, 6:30 p.m.

Winchester Thurston at Jeannette, 6 p.m.

Class A

Division 1

Bishop Canevin at Eden Christian, 7:30 p.m.

Union at Cornell, 7:30 p.m.

Division 2

Geibel at Avella, 7:30 p.m.

Mapletown at Monessen, 7 p.m.

Division 3

Clairton at Aquin Academy, 6 p.m.

Riverview at Leechburg, 6 p.m.

No section

Mohawk at Rochester, 7:30 p.m.

Plum at Young, 7:30 p.m.

Bowling

WPIBL

Wednesday’s results

Boys

Blackhawk 7, Ambridge 0

Burrell 7, Redeemer 0

Freeport 7, Saint Joseph 0

Girls

Burrell 7, Redeemer 0

Blackhawk 7, Ambridge 0

Freeport 7, Saint Joseph 0

Hockey

Thursday’s program

Class 3A

Canon-McMillan at Central Catholic, Alpha Ice Complex, 7:50 p.m.

Baldwin at Seneca Valley, Baierl Ice Complex-World, 9 p.m.

Cathedral Prep at Bethel Park, Spencer Family YMCA, 9 p.m.

Pine-Richland at North Allegheny, Baierl Ice Complex-Galaxy, 9:15 p.m.

Class 2A

Meadville at Armstrong, Belmont Complex, 9 p.m.

Class A

Freeport at Blackhawk, Bradys Run Park Ice Arena, 8:45 p.m.

Class B

Connellsville at Central Valley, Bradys Run Park Ice Arena, 6:45 p.m.

Trinity at Morgantown, Morgantown Ice Zone, 8:15 p.m.

wrestling

Wednesday’s results

Class 3A

Section 1A

Kiski Area 64, Fox Chapel 6

Armstrong 37, Highlands 25

Indiana at Hampton, (n)

Section 1B

Penn-Trafford 54, Penn Hills 9

Franklin Regional 41, Plum 24

Section 2A

Beautiful Vernon in West Mifflin, (n)

Connellsville 63, Baudouin 11

Thomas Jefferson to Albert Gallatin, (n)

Item 2B

Greensburg Salem at McKeesport, (n)

Section 3A

Butler in West Allegheny, (n)

Moon 42, Beaver 12

New Castle in Seneca Valley, (n)

Section 3B

North Allegheny 58, Shaler 9

North Hills on Mars, (n)

Pine-Richland 44, North Hills 13

North Allegheny 66, March 6

North Hills versus Shaler on Mars, (n)

Pine-Richland 66, March 6

Section 4A

Canon-McMillan 51, Trinity 21

Waynesburg 54, South Fayette 12

Section 4B

Bethel Park 42, Mount Lebanon 24

Peters Township 57, Central Catholic 10

Ringgold 60, Upper St. Clair 18

Class 2A

Section 1A

Burgettstown 78, Keystone Oaks 0

Fort Cherry 30, Chartiers-Houston 24

Section 1B

Frazier at Beth-Center, (n)

McGuffey 39, Bentworth 33

Jefferson Morgan 39, West Greene 21

Item 2B

Avonworth 36, South Side 28

Hopewell to Quaker Valley, (n)

Montour in Carlynton, (n)

Section 3A

Burrel 60, Riverview 12

Knoch 60, South Allegheny 6

Section 3B

Southmoreland 45, Derry 24

Mount Pleasant 66, Elizabeth Forward 6

Valley from Ligonier to Yough, (n)

city ​​league

Carrick 48, Perry 18

Thursday’s program

Class 2A

Section 3A

South Allegheny at Summit Academy, 6 p.m.

Valley at Summit Academy, 6 p.m.

Valley vs. South Allegheny, 6 p.m.

No section

Avonworth at Freedom, 7 p.m.

Indiana at Altoona, 7 p.m.

Ligonier Valley at North Star, 7 p.m.

Mt. Pleasant at Beth-Center, 7 p.m.

Washington at Jefferson-Morgan, 7 p.m.

All schedules are subject to change. To report scores or schedule changes, email [email protected]

Comments are closed.